Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI), które powinniśmy śledzić

Wiedza o tym, co i jak chcemy osiągnąć (ustanawiając cele operacyjne/pośrednie), stanowi połowę sukcesu. Zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Ustalając cele operacyjne możemy stworzyć strategię, która nam ułatwi prowadzeni kampanii. W tym artykule przedstawiamy kilka wskaźników, które mogą pomóc w wyznaczeniu i śledzeniu celów w zakresie marketingu online.

Kluczowych wskaźników efektywności (KPI) używa się niemal wszędzie, świadomie lub nie. Są to konkretne mierzalne wskaźniki na podstawie, których można ustawić i śledzić postęp w osiągnięciu celu.

W marketingu KPI możemy użyć do mierzenia wydajności kampanii PPC. Pozwoli nam to na ocenę efektywności czy też rozważyć optymalizację tych kampanii. Zrozumienie tych wskaźników powinno być podstawą dla każdego, kto zdecyduje się pracować z reklamą PPC.

Korzystając z odpowiednich metryk, możemy dokładnie ocenić zwrot z inwestycji i skuteczność reklamy. Czym więc KPI są?

To najważniejsze kluczowe wskaźniki efektywności (KPIs)

 

1. Współczynnik klikalności (CTR)

CTR to współczynnik kliknięcia reklamy i przejścia na stronę docelową. Jest mierzony za pomocą prostej formuły:

CTR = liczba wejść na stronę / liczba wyświetleń reklamy * 100%

Jeśli użytkownicy kliknęli reklamę i przeszli na naszą stronę docelową 40 razy a reklamę wyświetlono 100 razy, Twój CTR wynosi 40%.

Wysoki CTR jest wskaźnikiem trafności i skuteczności reklamy. Jednak nie mówi nam, czy mamy z niej jakiś przychód

 

2. Wynik Jakości (QS)

Wynik Jakości to wartość numeryczna, wpływająca na pozycję naszej reklamy w Google AdWords. Wskaźnik ten został stworzony przez Google, aby określić, czy treść naszej strony jest relewantna. W przeciwieństwie do innych danych, ta jest trochę mniej jednoznaczna.

Wskaźnik ten opiera się na kilku między 7 a 10, oznacza, że inwestujemy odpowiednio do wyników. Zły Wynik Jakości, poniżej 6, mówi, że płacimy za dużo.

 

3. Koszt kliknięcia (CPC)

CPC oznacza, że płacimy za kliknięcia reklamy. Ustawiamy maksymalną kwotę, którą jesteśmy skłonni zapłacić, a następnie ustawiamy stawki – ręcznie lub automatycznie. Im niższy koszt, tym bardziej atrakcyjna jest reklama platformy, z której korzystasz.

Ten wskaźnik może być łatwo wypaczony przez oszustów (click fraud). W większości przypadków jest to spowodowane przez konkurentów, którzy chcą wyczerpać nasz budżet, aby nasze reklamy przestały się wyświetlać.

 

4. Koszt pozyskania leada (CPA)

CPA jest podobny do CPC, ale zamiast kliknięć koncentruje się na uzyskanych konwersjach. Są to działania, które mają wykonać potencjalni klienci po kliknięciu na stronie, na przykład zakup produktu. Google automatycznie ustawia stawki, by zwiększyć liczbę potencjalnych klientów. Jako reklamodawcy płacimy za każdego nabytego klienta.

Średni CPA jest obliczany, jako całkowity koszt konwersji na liczbę konwersji.

Aby CPA było dla nas czytelne, musimy zrozumieć poszczególne typy stawek, ustawienia śledzenia konwersji i mieć, co najmniej 30 konwersji w ciągu ostatnich 30 dni.

 

5. Współczynnik konwersji (CVR)

Jest to procent średniej liczby konwersji na kliknięcia naszej reklamy. Skoncentrowanie się na pozyskiwaniu klientów jest zdecydowanie bardziej korzystne dla naszej firmy niż koncentracja na kliknięciach. Choć kliknięcia pokazują wydajność, nie generują zysków.

Reklamy Google posiadają bezpłatną funkcję do łatwego śledzenia konwersji.

 

6. Udział w wyświetleniach

Udział w wyświetleniach jest jednym ze wskaźników skuteczności reklam Google. Informuje nas ile razy reklama została faktycznie wyświetlona.

Udział w wyświetleniach = wyświetlenia / całkowita liczba wyświetleń

Z pewnością nie oznacza to sukcesu i skuteczności reklamy, ponieważ nie uwzględnia liczby osób, które ją kliknęły lub podjęły działania. Jednak im wyższy CPM, tym mniej miejsca dla konkurencji.

 

7. Średnia pozycja

Średnia pozycja wskazuje pozycję naszej reklamy między innymi. Mówiąc najprościej nawet, jeśli mamy najwyższą stawkę, nasza reklama nie musi być wyświetlana jako pierwsza. W przypadku reklam Google najwyższa pozycja to 1, a reklamy o numerach od 1 do 8 są wyświetlane na pierwszej stronie wyszukiwania.

 

8. Zwrot wydatków reklamowych (ROAS)

Pozwól sztucznej inteligencji Google Ads wykonać pracę za Ciebie! ROAS to cel, który możesz skonfigurować podczas określania stawek za reklamy. Jest to jedna z inteligentnych strategii określania stawek reklam Google. Dzięki tej strategii możesz osiągnąć wyższy współczynnik konwersji lub większe zyski.

Podstawowy wzór ROAS to: Przychody (całkowity dochód z reklam) / Koszt (łączne wydatki na reklamy) = ROAS

ROAS można obliczyć również jako procent: ROAS x 100 = ROAS%

Zgodnie z tym celem, Google Ads automatycznie licytuje nasze reklamy, zwiększając CPC do maksimum, aby zwiększyć wartość konwersji i pomóc osiągnąć średni zwrot z reklam, zgodnie z ustawieniami.

Dowiedz się więcej, jak obliczyć ROAS!

 

9. Zwrot z inwestycji

Liczba kliknięć lub liczba wyświetleń reklam nie jest wystarczająca do pomiaru efektywności kampanii. Ważniejsza dla nas jest informacja, jaki jest zysk związany z naszymi inwestycjami. Kalkulacja ROI jest prosta:

(Przychody – Koszt sprzedanych towarów) / Koszt sprzedanych towarów

Ograniczenie ROI jest takie, że dane te nie są od razu widoczne. Musimy przede wszystkim śledzić konwersje i całkowitą inwestycję w produkt (wydatki na produkt i reklamę).

 

10. Koszt własny sprzedaży (CoS)

Współczynnik CoS to najbardziej wydajny wskaźnik informujący, jaki procent naszego zysku stanowią koszty reklamy. W tym przypadku odsetek ten służy wyrażeniu efektywności finansowej kampanii PPC.

Jeśli nasz CoS wynosi 10% za sprzedany produkt o wartości 100 euro, oznacza to, że zainwestowaliśmy 10 euro, aby go sprzedać. Ważne jest, aby zachować te dane na jak najniższym poziomie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że inwestycje w kampanię nie są bezużyteczne i nadal jesteśmy zyskowni.

W miarę możliwości powinniśmy skupić się jednocześnie na większej liczbie wskaźników, gdyż każdy z nich przedstawia inną wartość. Generalnie ukazują one wyniki i zyski naszych reklam. Jeśli nasze reklamy nie przynoszą dobrych wyników, powinniśmy je zoptymalizować. W przeciwnym razie możemy przepłacać za reklamę nie zyskując dostatecznej ilości nowych klientów.

Jak zoptymalizować reklamę? Zobacz nasze wskazówki!

 

Zarezerwuj szybką 20-minutową rozmowę

Chcesz dowiedzieć się więcej o automatyzacji kampanii produktowych? Umów się na rozmowę indywidualną z jednym z naszych menedżerów konta.

ZAREZERWOWAĆ DEMO

About the Author:

Account manager at BlueWinston & CCS Shopping in EU (I'm the guy responsible for the most effective PPC tool to create product text and Smart Shopping campaigns for Google Search)