Kampania PPC – dużo inwestycji bez rezultatów? Optymalizuj!

Czy prowadzisz swoją kampanię PPC od jakiegoś czasu i nadal nie widzisz żadnych efektów? Czy poświęciłeś/aś wiele czasu na jej optymalizację, ale dalej nie generuje leadów? W takim razie słuchaj uważnie!

Mówimy o generowaniu leadów i kontaktów w celu zainteresowania potencjalnych klientów Twoimi produktami. W naszym przypadku są to klienci, którzy odwiedzają Twoją stronę dzięki reklamom PPC w wyszukiwarce. Czasami zdarza się jednak, że ktoś kliknie Twoją reklamę generując koszt, lecz ostatecznie nie dokona zakupu Twojego produktu, co skutkuje brakiem zwrotu z inwestycji.

Może to być przypadek fałszywego kliknięcia powodowany zwykle przez konkurencję. Kliknięcia te mogą być wykonywane ręcznie lub przy użyciu przeróżnych botów. Celem procederu jest wyczerpanie Twojego budżetu, co powstrzyma wyświetlanie Twojej reklamy. W praktyce oznacza to wyeliminowanie Cię z rynku.

Fałszywym kliknięciom można zapobiec w kilku prostych krokach, które umożliwią weryfikację prawidłowych kliknięć przy użyciu inteligentnych algorytmów. Do tych inteligentnych funkcji należy ręczne wykluczanie adresów IP, kampanie remarketingowe, dostosowane targetowanie lub takie narzędzia, jak CAPTCHA, pozwalające pozbyć się rozmaitych botów. Należy korzystać z tych funkcji regularnie, by przeciwdziałać fałszywym kliknięciom.

Jednak co robić, jeśli stosujesz wszystkie metody ochrony przed oszustwami i Twoja reklama dalej nie generuje leadów? Fałszywe kliknięcia są najczęstszą, ale nie jedyną, przyczyną. Jeśli więc masz pewność, że problem nie powodują fałszywe kliknięcia, spróbuj postępować według poniższych kroków.

1. Zmień słowa kluczowe

Może się zdarzyć, że Twoje słowa kluczowe nie są wystarczająco specyficzne i mają bardzo duży zasięg.

Zapoznaj się z typami dopasowań słów kluczowych i zastosuj dopasowanie do wyrażenia lub ścisłe zamiast dopasowania przybliżonego. W przypadku dopasowania przybliżonego, reklama pojawi się wtedy, gdy osoba wpisze dokładnie takie samo lub bardzo podobne wyrażenie. W przypadku dopasowania ścisłego, reklama pojawi się tylko wtedy, gdy osoba wpisze dokładnie takie samo wyrażenie.

Oprócz tego warto sprawdzać skuteczność użytych słów kluczowych. Niektóre mogą prowadzić do wielu kliknięć, lecz żadnych leadów, a inne mogą w ogóle nie generować kliknięć…

Zarządzanie wykluczającymi słowami kluczowymi może się opłacić. Jeśli sprzedajesz buty zimowe, prawdopodobnie nie chcesz, by były wyświetlane pod hasłem „buty zimowe gratis”. Dlatego możesz dodać „gratis” do swojej listy wykluczających słów kluczowych.

2. Zmień treść reklamy

Dobrze dobrana treść jest istotna dla generowania leadów przez Twoją kampanię produktową PPC. Ludzie nie chcą po prostu kupować. Ludzie kupują, by rozwiązać dany problem. Przedstaw im, jakie Twój produkt ma zalety i jakie oferuje rozwiązania. Wreszcie, nie zapomnij zachęcić ich do działania, czyli dokonania zakupu.

Wykorzystaj jak najlepiej przestrzeń oferowaną przez Reklamy Google, próbując zmieścić wszystkie ważne informacje. Jeśli brakuje Ci kilku znaków, możesz wykorzystać nawet miejsce na adres URL lub różne rozszerzenia. Zachowaj jednak ostrożność z rozszerzeniami. Google nie daje gwarancji, że będą one zawsze wyświetlane.

Masz problem z treścią? Znajdź inspirację, czytając jeden z naszych wpisów na blogu na temat cech dobrej reklamy.

3. Przyjrzyj się swojej stronie produktu

Potencjalni klienci powinni być przekierowani na stronę związaną z wyszukiwaną frazą. Dobra strona produktu powinna przemienić kliknięcie klienta w wykonanie akcji, dlatego powinna zawierać jak najmniej rozpraszających elementów.

4. Zakończ kampanię

Może się okazać, że kampania PPC nie jest dla Ciebie, co przekłada się na kiepski wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI). Jeśli Twój budżet jest na wyczerpaniu, a reklamy nie generują leadów, warto rozważyć inne formy kampanii. Możliwe, że wystarczy poeksperymentować z ustawieniami i ostatecznie kampania przyniesie zysk. Czasami jednak, po wypróbowaniu wszystkich możliwych opcji, lepszym wyjściem może być zakończenie kampanii i rozpoczęcie nowej przy użyciu innej platformy.

Oczywiście, nie musisz zatrzymywać swojej kampanii na samym początku jej działania. Należy brać pod uwagę czas, jaki Reklamy Google potrzebują na pozyskanie i analizę nowych danych. Daj sobie trochę czasu, wykonaj powyższe kroki i może odnajdziesz źródło problemu. Jeśli prowadzisz sprzedaż internetową, wypróbuj oprogramowanie automatyzujące zarządzanie reklamami swoich produktów w Wyszukiwarce Google.

 Zarezerwuj szybką 20-minutową rozmowę

Chcesz dowiedzieć się więcej o automatyzacji kampanii produktowych? Umów się na rozmowę indywidualną z jednym z naszych menedżerów konta.

ZAREZERWOWAĆ DEMO

About the Author:

Account manager at BlueWinston & CCS Shopping in EU (I'm the guy responsible for the most effective PPC tool to create product text and Smart Shopping campaigns for Google Search)